A Kaláka Fesztivál Sajóvámoson!
2010. július 11-én (vasárnap) 19 órától Miquéu és Baltazar Montanaro adott koncertet a Kossuth Közösségi Ház szabadtéri színpadán!
Előtte 18 órától levetítettük a Szomjas György filmrendező által a két Montanaroról készített Keleti szél című film több epizódját.
A 29. Kaláka Fesztiválon hallhatta a közönség apa és fia duókoncertjét. Tavaly a Gryllus Kiadó gondozásában megjelent lemezen is, fantasztikusan szép kiállításban. A kiadványban szereplő grafikákat Baltazar készítette. A koncert alkalmából kiállítást is láthatott a közönség ezekből a rajzokból.
A koncert végén egy szám erejéig hallhattuk a Zef zenekart is.
A Duna Televízió Kikötő - Friss című műsorában röviden megemlítik a sajóvámosi koncertet (kb. 4:15-nél:)).
Miquéu Montanaro
Occitán muzsikus. Ez a népcsoport főként Dél-Franciaországban, Provence-ban él. Bár ezen a vidéken sokan tekintik magukat occitánnak, a nyelvet már kevesen beszélik.
Montanaro mindent megtesz azért, hogy ezt a kultúrát megőrizze és megismertesse másokkal is.
Talán ebből a kisebbségi sorsból is adódik, hogy teljesen nyitott minden nemzet kultúrájára, zenéjére, nyelvére ezért is zenél és beszél több nyelven – többek között kitűnően magyarul is.
Már fiatalon érdekelte a Kelet-európai muzsika.
Először 15 éves korában jár Magyarországon, Sátoraljaújhelyen egy provence-i táncegyüttes zenekarának tagjaként, akkor találkozik a magyarországi népzenével, ami nagyon megtetszik neki.
Otthon lemezboltokban keres magyarországi muzsikákat és minden létező korongot megvesz. Nagyon megszereti az országot, az embereket és főként a zenét, de a nyelvet is, úgyhogy eldönti, megtanul magyarul. Első fizetéséből visszajön Sátoraljaújhelyre. Később a helyi táncegyüttes kísérőzenekarában muzsikál fél évig. Közben nemcsak a nyelvet, hanem a zenét is tanulja.
Ekkor ismerkedik meg sok magyar zenésszel, elsőként Ökrös Csabával, aki ekkor már az egri főiskola hallgatója, de kitűnő prímás id. Találkozik a magyar táncház-mozgalomban meghatározó szerepet betöltő muzsikusokkal: így Sebő Ferenccel és Halmos Bélával, valamint a magyar népzenét a pop zenével ötvöző Illés együttes tagjaival: Bródy Jánossal és Szörényi Leventével.
Ettől kezdve még jobban figyeli a magyarországi – és persze határainkon túli – zenét is. Sokat jár Magyarországra és feleséget is innen választ, Nagy Niké festőművészt.
Közben vándortrubadúrként járja hazáját és a világot. Hatalmas táskájában számtalan hangszer: furulyák, harmonika, dobok. Előadásain váltogatja a hangszereit és persze énekel is. Színes egyéniség, a társaság és az előadás központja, a legjobb értelemben vett show-man.
Ha Magyarországon jár, akkor estéit – ha éppen nincs fellépése – táncházban tölti, ahol természetesen minden zenész és a közönség is ismeri. Szívesen muzsikál a büfében szólóban, vagy barátaival. Megismerkedik Kobzos Kis Tamással, a Vujicsics együttessel, Sebestyén Mártával, a Téka együttessel és gyakorlatilag a népzene és a táncház körül forgolódó szinte valamennyi zenésszel és táncossal. – és mivel a jazz is vonzza – Szabados Györggyel.
1988-ban a szegedi „Felkelő nap háza” fesztiválon Pedro Aledoval és Serge Pesceszel lép fel, de – valószínűleg – itt fogalmazódik meg benne a gondolat, hogy ötvözni lehetne a occitan, a magyar, a délszláv zenét és a jazzt.
Ennek a felismerésnek a hatására alakul meg a Vents d’Est zenekar. Első fellépésük 1989-ben az Almássy Téri Szabadidőközpontban volt, s a produkcióból koncertlemez készült A Montanaro vezette együttesben fellépett: Sebestyén Márta, Szabados György, Kobzos Kis Tamás, a Vujicsics együttes, a Téka együttes, és Ökrös Csaba. Már a látvány is elképesztő: 14 zenész a színpadon és Montanaro mindenkivel a „saját zenei nyelvén” muzsikál. Igazi zenei körkép. Tulajdonképpen innen indul el a Vents d’Est karrierje. Számtalan helyre hívják őket és nagy sikerű koncerteket adnak nemcsak Magyarországon, hanem Európa számos városában.
Közben Montanaro továbbra is járja a világot vándormuzsikusként is, így megismerkedik – többek között – portugál, arab, török dél-amerikai, cseh, lengyel, szlovák stb. zenészekkel és ezek a muzsikák mindig adnak újabb ötletet a Vents d’Est bővítésére, de a műsor gerincét továbbra is a magyar előadók adják.
A 31. Kaláka Fesztiválról és a sajóvámosi koncertről beharangozó olvasható a következő weboldalakon (katt a logókra!):
|